A síelés nagyszerűen lezajlott, mindenféle balesetet nélkülözve szerencsére, jó volt, szép volt, hideg volt. Az utolsó napokon meg olyan köd, hogy kb azt se láttam, merre van a lefele...
Múlt héten aztán irány vissza a laborba, és végül sikerült összeszenvedni a végleges kísérleti berendezést, de néha már nagyon elegem volt... A pénteki kajaidő mentette meg a helyzetet, az egész labor palacsintát zabált ebédre Fête de Chandeleur alkalmából ciderrel öblítve :)
Ez az ünnep a Gyertyaszentelő Boldogasszony itteni megfelelője, és ilyenkor szokás palacsintázni is (crêpes ), minthogy az is kerek meg sárga, mint a nap (jön a tavaaaasz meg a napos idő, rendkívül bonyolult metafora).
Szóval ez volt a nap fénypontja, utána megint szívás persze. Cserébe mostmár eléggé kész van a kísérleti elrendezés:
Úgyhogy most rohamtempóban történik az "aranyos kis" (na jó, ez nagyon rossz volt, bocs) oldatok gyártása, hogy legyen elég adat valami konklúzió levonására a hó végéig. A cél az lenne, hogy egy stabil, szűk std. eloszlású mérettartományban tudjunk minél több részecskét előállítani.
Múlt szombaton cserébe nagy plusz volt a CERN látogatás az egyik diákszövetkezet jóvoltából.
Genf cirka 200 km-re van csak Lyontól, így nem volt nagyon fájdalmas út. A CERN külön kis települést alkot a város mellett, szinte önállóan.
Az általános "diákcsoport" programon vettünk részt asszem: a "Universe of Particles" rettentő hatásos és látványos, a vetítéskor az államat keresgéltem a padlón... itt a kiállításon alapvető infók voltak leginkább az LHC-ről, a Higgs-bozonról és néhány elméletről, az első webszerver viszont meglepett :)
Az ATLAS detektor lelkivilágához is közelebb juthattunk az irányítóterem mellett egy kis összeállítás segítségével, a vészhelyzet gomb külön mókás volt! Ezen túl a kriogén laborban még egy kis agytágítás jutott az LHC nagy kék csöveinek belső elrendezéséről, a különböző szupravezető mágnesek szerepéről, néhány leselejtezett darab segítségével.
Einstein-hasonmás fizikus vezetett minket |
A Nagy Kék Cső Kis Szürke Csövekből áll :) |
Mivel csak amíg ott voltunk, vagy 8 busznyi látogató jött, így csak egy kétórás túra fér bele a kapacitásukba, pedig még órákat elbóklásztam volna.
Ezen a héten ami nagy dolog volt, hogy végre TEM (transzmissziós elektronmikroszkóp) -el láthatóvá tettük az annyira rejtélyes nanorészecskéket, amit eddig csak közvetve tudtunk jellemezni, de itt az igazság feketén-fehéren:
Au nanorészecske TEM képe |
Hát szóval így néznek ki. Nem egészen úgy, amit vártunk, ugyanis a részecskék összetapadtak nagyobb aggregátumokká, ez a követkető megoldanó probléma. Így is figyelemreméltó, milyen kicsi részecskékkel dolgozunk, a legtöbb önállóan a 10 nanométert se éri el (és ezek okozzák az oldatok piros színét) ...
Szóval hétfőn megint irány a labor! :)
*****Következő adásunkban meglepi!*****
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése