Hirtelen unalmamban elkezdtem újra Asimovot olvasni. Régebben is a kedvenceim közé tartozott, így már nem volt újdonság a Robottörténetek és Alapítvány-regényciklus. Ez alkalommal azonban sokkal inkább tudtam figyelni a történet mögötti mondanivalóra.
Asimov ezeket a könyveket több évtized alatt írta meg, így persze vannak közöttük némi stílusbeli és a technológiai eltérések. Ugyanakkor szerintem sok fontos dolgot is leírt, ami manapság is érvényes probléma, vagy valószínűsíthetően az lesz. Ezek nem a híres "jövendölései", hanem csak a könyvekben szereplő gondolatok. Önkényesen válogattam, tehát se nem teljes, se nem feltétlenül igaz a lista. :)
- a technológia elszigetelődéshez vezet (leginkább ugye az internet és az ehhez kapcsolódó kép/hang/szövegátvitel) - ez így önmagában nem igaz, de ha csak az internet hatásait nézzük, elképzelhető a jövőben. Vannak jelei, hogy a már most is individualista társadalom méginkább nehézkesen fog (élő, személyes) interakcióba lépni egymással. Ez a könyvekben egészen extrém állapotot ér el. Ez a robotokhoz is kapcsolódik - azok is valószínűleg tágítani fogják ezt a "személyes buborékot".
- ha az ember nem terjeszkedik több planétára, itt ragadunk a Földön - és egy idő után már túl késő lesz. Szinte Interstellar-sztori. Asimovnál ugyanakkor más az indíték - a társadalmi berendezkedés és a kialakuló szokások hatalma tenné ezt lehetetlenné egy idő után. ( spoiler: A robotoktól elkényelmesedünk, a föld alatti városokban való életmód miatt pedig nem akarunk a felszínre menni.) Elon Musk is ezt vallja: mindenképpen több bolygón önnfenntartó kolóniákat kell létrehoznunk. Ennek alapja nem csak az, hogy lassan elfogy a bolygó alattunk, hanem az, hogy bármikor bekövetkezhet egy végleges kihalást okozó jelenség, ami egyáltalán nem csak aszteroida lehet. Fontos, ide tartozó elmélet a Fermi-paradoxon - Musk szerint lehetséges, hogy más civilizációk az egybolygós állapotban haltak ki. Ezért kell nekünk biológiailag változatos, önnfenntartó bázisokat alapítani. (Persze a technológia terén vannak megoldandó problémák, de ezek nagy része csak pénz kérdése. ) Erre ráadás még a túlnépesedés. A túlnépesedés miatti félelmei & élelmiszerhiány beigazolódni látszik, és a megoldás szerinte a laborban termesztett "kaja" - ami még meg is valósulhat, legalábbis kísérletek már vannak.
- a MI jobb nálunk, és tudja is. Az egyetlen dolog, amivel kordában tartjuk (Asimovnál), az a 3 törvény. A történetekben a robotok többé-kevésbé egyre inkább értelmesebbek lesznek, a fejlődés csúcsán pedig Daneel áll a 0. törvényével, ő már túllépi ezeket a kereteket, ami potenciálisan veszélyes az emberekre nézve. - Ma még ugyan messze vagyunk a teljes értékű mesterséges intelligenciától, de Elon Musk és Stephen Hawking is ettől fél, és én hajlamos vagyok hinni nekik.
- ugyanakkor túl optimista volt a Naprendszer meghódításával kapcsolatban. Ebben nagyon sok mindenki hibás, ugyanakkor az Apollo-korszak hurráoptimizmusa is táptalaja volt, ezt a tempót hosszú távon lehetetlen volt tartani. Ugyanakkor az alulfinanszírozás, a vállalatok profitorientáltsága is nehézzé teszi a továbbjutást. A Mars-projektet is dédelgetik már mióta a NASA-nál, de továbbra is teljesen komolytalan.
- Technológiai téren sok helyen lemaradásban vagyunk, így ezeket nem taglalom, remélem 1000 év múlva már feltalálják pl. a holografikus tv/telefont és a légpárnás autókat :)
- a Galaktikus Birodalom hanyatlásának leírását néhol párhuzamba lehet vonni az USA hanyatlásával, ami szerintem már megkezdődött...
- Bostontól Washington DC-ig egy nagy város lesz - ez csak egy apró érdekesség, de már majdnem ez a helyzet.
Szerintem szociológiailag mindenképpen figyelemreméltó az Asimov-univerzum. Talán a technikai oldal valamelyest elavult és a karakterfejlődés sem jelentős a történetek során, de sok érdekes gondolatot találtam benne például a társadalmi berendezkedésekre, szociális viszonyokra vonatkozóan.
Angolul tudóknak ajánlom:
hosszú, de mókás és nagyon jó olvasmány (több részes) Elon Musk-ról és a Mars kolonizációjáról
Ugyanattól a szerzőtől, az AI-ról
És még egy a Fermi-paradoxonról
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése