2016. július 25., hétfő

Erődítmény-túra

Sok helyen jártam már Hollandiában, de így is csak a listám töredékét tudtam kipipálni. Egy (holland viszonylatban ritka) napsütéses hétvégén újra bringáztunk egyet az IJmeer déli partján és környékén.
IJmeer

Amszterdamból indulva kelet felé haladtunk, az első megálló Muiden városka volt. Itt található Hollandia egyik legszebb állapotú kastélya, Kicsi, inkább jelképes, mint valódi erősség, de cserébe tényleg nagyon szép állapotban van. A XIV. században épült, kalandos sorsa volt, miután pedig a XIX. században nagyon leromlott az állapota, kevesen múlt, hogy le nem rombolták. A belépő elég borsos árú, de cserébe hadi és művészeti tárlatokat és a (nem túl különleges) várkertet lehet megnézni. A lovagi kiállításon külön ötletes volt, hogy ki lehetett próbálni, milyen a kilátás a különböző sisakokból és a kard és mellvért súlyát is meg lehetett emelni.

Muiderslot


Kicsivel korábban egy kis kör alakú bástya mellett is elhaladtunk, amit a holland vízicserkészek állítottak helyre és használnak jelenleg is. A XIX. században épült a holland vízi védvonal részeként (erről is lehetne sok érdekeset írni),  de gyorsan el is avult a világháború közeledtével. Érdekesség még, hogy ahogy a tengertől keletre elhódították a földeket a víztől és gátak épültek, az IJmeer szintje is emelkedett, tehát magasítani kellett a gátat is, így ma már csak az épület teteje magasodik a gát szintje fölé.
Muiden Westbatterij
Naarden már régóta szerepelt a meglátogatandó városok listáján a máig megmaradt XVII. századi csillagerőd-rendszere (trace italienne, magyarul olaszbástya) miatt. A levegőből rettentő látványos az egész várost körülölelő, szabályos geometriájú kettős falrendszer a hatalmas kiterjedésű vizesárokkal. A földről persze ez kevésbé látszik, hiszen hatalmasak a bástyák méretei (kb. 200 m az oldalhossza) és nem igazán magasodnak a föld fölé. A város déli részén, az egyik bástyán lévő múzeumot érdemes meglátogatni, érdekes tárlattal és sok információval szolgál a város történetéről, az építésről és a csillagerődök logikájáról. Naarden egyébként egy aranyos kisváros, a "szokásos" holland stílusú épületekkel, térköves utcákkal. 
Naarden a levegőből

Naarden
Hatalmasak a védművek



A háttérben egy kakukktojás

Egyébként ezek az erődök a XVI. században jelentek meg. Vauban marsall (XIV. Lajos hadmérnöke) nevéhez kapcsolódik a technika tökéletesítése és elterjesztése. Továbbfejlesztett, késői változatai voltak a védmű-építés csúcsai, föld alatti járatrendszerekkel, több méter vastag föld és kő védművekkel. Végül a modern tüzérség megjelenésével (a  XIX. század végére) teljesen elavultak, szerencsére Naardent műemlékké nyilvánították és megmentették a pusztulástól. Ha szemfülesek vagyunk, sok városban is még észrevehető a régi erődrendszer vonalvezetése a belvárost körülvevő vízpartokon. 

Csillagerődökről itt és itt érdekes írások és képek találhatóak.


A bringatúra végállomása Amersfoort volt, ahová elég későn érkeztünk, így csak tettünk egy kört az óvárosban,  mielőtt vonatra tettük a bringákat hazafelé (de csak egy jó sültkrumplizás után). Bár nem egy ismert hely, itt is vannak érdekességek, hangulatos a középkori óváros.

Az amersfoorti városkapu a XV. századból maradt meg


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése