2016. május 31., kedd

Az egyszemélyes Giro de Holland I.

*** Ez a beszámoló végül több részes lesz, hogy a képek és megfelelő mennyiségű szöveg is beférjen és fogyasztható hosszúságú legyen. ***

Már március óta tervezgettem ezt a túrát és végül május első hétvégéje verőfényesnek és melegnek ígérkezett, így felkerekedtem a Balaton-kerüléshez hasonló távolságú hétvégi túrámra. Az 1944-es Market-Garden hadművelet helyszínét már rég meg szerettem volna látogatni - ezzel ugyanis kipipáltam a II. vh. európai hadszínterének (amerikai) ejtőernyős bevetéseit (Normandia és Bastogne után), amit Stephen E. Ambrose Elit alakulat című, általam ronggyá olvasott könyve és a hasonlóan nagyszerű HBO minisorozat örökített meg. Külön ennek a hadműveletnek állít emléket a Híd túl messze van c. ikonikus film is. Itt beteszem Monty nagyon jó írását, illetve idéznék onnan egy kicsit, röviden összefoglalva a hadművelet célját:

"1944 szeptemberében a hadi helyzet már egyértelműen Hitler vereségét jósolta. A normandiai hídfőtől kelet felé nyomuló szövetséges hadak utánpótlása azonban megnehezült, így tempójuk lelassult. (...) Eisenhower tábornok végül úgy döntött, hogy Montgomery tábornagy ötletére Hollandián keresztül fogja megindítani újabb offenzíváját, mely szerencsés esetben akár karácsonyra véget vethetett volna az európai háborúnak.
A Market-Garden fedőnevű haditerv igen merész volt, amit súlyosbított a tény, hogy sietve készítették elő. Lényege, hogy a célkörzet legfontosabb hídjainak elfoglalására amerikai, brit és lengyel légideszant-erőket vetnek be, akik addig tartják ezeket, míg a brit 30. hadtest páncélos alakulatai meg nem érkeznek. Ha sikerül az átkelőket megtartani, akkor utána már gyerekjáték lesz a Siegfried-vonal megkerülésével benyomulni a Ruhr-vidékre, s a német iparvidék elvágásával már könnyebben kicsikarható lesz a végső győzelem. A kutyafuttában végzett előkészítés azonban megbosszulta önmagát (...)"
Hadműveleti térkép
Itt van egy részletesebb térkép is, de ebben könnyen el lehet veszni.

A hadművelet fő színhelyei, Arnhem, Oosterbeek és Nijmegen kötelező megállók voltak a listámon, erre fűztem rá a többi helyszínt: kastélyokat, múzeumokat és a szállásokat. Itt vannak az összeszedett látnivalók - hátha más is tervez menni arrafelé! Mivel volt rá 3 napom, így egy nagyobb szabású túrát terveztem, 2 éjszakára airbnb szállást is foglaltam. Az eredeti tervemet többé-kevésbé sikerült teljesíteni, és bár túlzó párhuzamot vonni, de sok hasonlóságot mutatott a túra a hadművelettel... na de ezt később kifejtem! Az útvonalat előtte otthon átnéztem, menet közben már csak a Google Maps telefonos alkalmazásra bíztam magam, a holland bicikliút-hálózat megbízhatóan szerepel rajta.

Itt találjátok a Google térképet, amin az útvonalam a látnivalókkal, több-kevesebb hibával szerepel. A teljes táv 210 km körül volt, a  térképnél kb. 20 kilométerrel több, mert nem mindenhol a legrövidebb útvonalat követtem (a gps track persze nem működött rendesen)



Éééés igen, végre sikerült beágyazni a térképet:)

Péntek - "a múzeum túl messze van"

s Hertogenbosch - Gassel - 80 km
Napi célok: Kasteel Heeswijk, Museum Overloon, Kasteel Tongelaar, Gassel (szállás)


Péntek reggel felkerekedtem és vonattal elutaztam Den Boschba (s Hertogenbosch), itt pattantam nyeregbe. Ugye a bringám egy városi 3 sebességes darab, ami önmagában nem is gond, hiszen Hollandia nagyjából egy tepsi :) a cirka 15 kg cuccal plusz jómagammal már nem volt olyan egyszerű a helyzet!

A célpont Overloon és annak a képek szerint ritkaságokkal teli haditechnikai múzeuma volt, innen még nagyjából 30 km-re volt a szállás. Sajnos a kiindulóponton városnézésre nem maradt idő, pedig Den Bosch önmagában megér egy misét, gyönyörű, régimódi belvárosa, épületei vannak. Számomra nagyon kritikus volt az első 60 km - meg kellett tennem 4 óra alatt, az overlooni múzeumhoz oda kellett érnem 15 óráig, mivel 17 órakor már zárnak. Ez a tipikusan holland nyitvatartási idő aztán az összes tervemet megnehezítette a jövőben.

Az időre nem volt panasz
Az első gond már a város elhagyása után jelentkezett - nevezetesen egész nap 20-25 km/h-s keleti szél fújt, erős széllökésekkel és nekem persze pont keleti irányban kellett haladnom a nap nagy részén, ez jelentősen lelassított. És utána rögtön egy fizikai akadály - a csatornán átvezető híd építés miatt zárva, ez 10 km kitérőt jelentett a következő átkelési lehetőségig és utána vissza az első megállóhoz, a kastélyhoz. A "bicikliút" pedig egy erdei terepbringa-ösvénynek talán még elment volna, persze lassítani minek, késésben vagyok.... "enyhe agyrázkódással" megérkeztem a kastélyhoz --- Ami persze zárva volt esküvő miatt. Mindenesetre kívülről persze körüljártam.
Kasteel Heeswijk Horeca

A szigorúan 15 perc nézelődés után újra nyeregben, végig keletnek, a szél ellenében a kisebb-nagyobb városkák láncán keresztül. Nem álltam meg szinte sehol, de így is lassan haladtam. Fokozatosan, de reménytelenül lemaradtam az útitervhez képest. Végül 8 kilométerre Overloon-tól fel kellett adnom, addigra rettenetesen elfáradtam (ez olyan 60 km-nél volt) és nem értem volna oda 16 óra előtt. Így a múzeum (stílusosan) túl messze volt... Északnak fordulva már sokkal könnyebben haladtam, az idő sem sürgetett. Persze megragadtam a lehetőséget, hogy az útbaeső Mill nevű kisvárosban kiállított Bréguet Atlantique egykori holland tengerészeti járőrgépet megnézzem, amire  egyébként csak véletlenül bukkantam rá a TripAdvisoron.
 
Bréguet Atlantique járőrgép Mill-ben
Ugyanitt egy elég ritka, kanadai Kangaroo APC (átalakított Ram II tank) van kiállítva emlékműként
Azt viszont még el kell ismernem, hogy jó dolgom volt, az út túlnyomó részén az úttestről leválasztott bicikliúton haladhattam, ami majdnem végig tényleg kifogástalan állapotú volt.
  
Variációk bicikliútra
Mivel a nap fő állomása kimaradt, így nagyjából a kisvárosok, tanyák, háziállatok és úgy önmagában a táj jelentették az egész napi látnivalót, erről elég nehéz hosszabban beszélni, de szép volt így is, érdekes volt látni. Az etap Noord-Brabant tartomány keleti részén vitt keresztül. Érdekes volt, hogy igazi "vidék" nem volt sehol - az út kisebb falvak láncolatán vitt keresztül, a házak mögött szántók, karámok voltak. Hollandia rendkívül magas népsűrűségével egyértelműen összefüggésben van ez, hogy nem lehet megművelhető területet parlagon hagyni - üvegház, szántó, karám vagy lakóépület, de hasznosítva volt. Egy-egy rövid erdősáv volt az üdítő kivétel. Ami még izgalmas, hogy az út során több, a tartományokat jellemző építészeti és egyéb jellegzetességeket is felfedeztem, így amikor másnap észak felé áthaladtam Gelderland tartományba, az épített környezet is változott... na de erről majd a következő részben!

Ironikus, de a túra ezen szakasza a névadó hadművelethez  hasonlóan a túl optimista és idő-kritikus tervezésen, rövid felkészülési időn és az időjáráson állt vagy bukott, és ezúttal nem sikerült a fő célomat, az Overloon múzeumot elérnem. Egyrészt elszámítottam magamat az útvonallal és időjárással, utólag átgondolva, ha a Eindhovenből indulok és nem veszem bele az útvonalba a Heeswijk kastélyt, meg tudtam volna nézni a múzeumot és még más, a Market-Garden szempontjából izgalmas helyeket is...

Cserébe az aznapi szállás kárpótolt, Gassel szélén az idősebb házaspár házában egy egész épületrész volt az enyém, kiadós reggelivel. :)

Végül egy kis galéria, helyhez kevésbé kötött képek, csak az érdekesség kedvéért:
A kisebb falvak már unalmasan hasonlóak, vörös téglás kertvárosi látvány, az összes kert szépen gondozott, lásd a hasábra vágott bokrokat lejjebb...


De van, hogy a kisváros közepén legel a birkanyáj
 
Több egzotikus háziállat is volt - őzek, pávák, alpakák, emuk (de mit kezdenek velük?)
na jó, DiCaprióra tényleg nem számítottam


Folytatása következik!

I'm fabulous

2016. május 6., péntek

Koningsdag


A Koningsdag, vagyis a holland király születésnapja (most éppen) április 27-én volt esedékes. (Előtte egy sor királynő uralkodott - így értelemszerűen Koninginnedagot ünnepeltek - és egységesen április 30-án tartották az ünnepet, maga az esemény is sokat alakult az idők során.) Egy sor hagyomány kapcsolódik a naphoz, ilyenkor mindenki bolhapiacon kínálja a feleslegessé vált használati tárgyait, a gyerekek a játékokat. Inkább a szokás, mintsem maga a haszonszerzés a cél, jó alkalom a szomszédokkal és ismerősökkel való interakcióra. Minden városban koncerteket és egyéb programokat szerveznek és persze tele van a belváros a legkülönfélébb kajás standokkal. Hagyomány ugyancsak a narancsszínű öltözet és a legkülönfélébb kiegészítők hordása ezen a napon, így narancsba borul az egész város. A kötelező narancsszín sütik, csokik mellett az édesszájú hollandok minden étele megtalálható: Stroopwaffel, belga waffel, poffertjes és tompouces (ez egyébként nagyon hasonlít az otthoni franciakrémeshez!), csak hogy párat említsek.

A legnépszerűbb célpont persze Amszterdam, ahol ilyenkor mozdulni sem lehet a tömegtől és a partizás egészen elborult méreteket ölt. A rossz idő miatt csak a helyi delfti eseményeket látogattam meg a délután (abban a pár órában, amíg nem zuhogott az eső), de ez is nagyon jó hangulatú volt. Leginkább egy 
Szigettel ötvözött május 1-ként tudnám leírni, mindenhol sör és kaja, sok helyen pedig garázszenekarok, fiúbandák rockfeldolgozásokat, RHCP nótákat és még sok mást játszottak.

A csöpögő eső ellenére nagyon jó hangulat volt és bár a bolhapiac nem igazán volt jelen, a belváros így is tömve volt emberekkel. A narancs annyira nem dominált a tömegben, de mindent lehetett kapni narancsszínben persze:


A legmenőbb a répa srác volt :) A többi képen pedig némi bolhapiac:

 

Waffel minden mennyiségben, a stroopwaffelt pedig ott helyben csinálják neked:


És persze a cserkészek sem maradtak otthon:

 

 A főtéren volt a nagyszínpad persze:


De az utcákban fiúbandák és öreg rockerek is zenéltek:


De voltak, akik egy Let It Go-feldolgozással keresték meg az uzsonnapénzt:


Vagy csak egyszerűen buli volt:
Itt már nagy buli volt szeletelős zenére, bár a képen kevésbé látszik :)
 Aztán olyan este 7 körül a szakadó eső mindenkit hazazavart...