2015. december 14., hétfő

Decemberi napló

Amilyen rövidnek ígérkezik a december, annyira eseménydús is!

Rögtön hónap elején jeletkeztem kísérleti alanynak egy tesztre. Leginkább a híres cukorka-teszthez tudnám hasonlítani, ahol a késletetett jutalmazást vizsgálták. Nekem különböző mennyiségű m&m's-ek között kellett választani, a nagyobb adagért várni kellett különböző időtartamokat, hasonlóan az eredetihez (de nem ehettem meg őket sajnos!). Úgyhogy szerencsére semmi veszélyes tennivaló nem volt. :) A poén az volt, hogy a végén kaptam egy zsacskónyi m&m's-t, úgyhogy pár napra megvolt az édességadag! :)

Érdekesség, hogy itt Lyonban a neurológiai-élettani kutatásokhoz gyakran az egyetemisták közül toboroznak kísérleti alanyokat, ugyebár némi pénzért sok mindenre hajlandó az ember... Egy több hetes étkezési (=hizlalási) kísérletért ezer eurókat is le lehet akasztani, de az átlag térítés 10-50€ közt van.

Még november végén az egyetemi repüléstani (van normális magyar szó az aeronautics-ra??) "szakkörrel" elmentünk a lyoni modellező klubba, ahol távirányítású repülőket és drónokat szemléztünk. Nagyon menő mini reptéren üzemel a várostól keletre, szabályos gurulóúttal  :) Szép időnk volt, így jó sokan voltak kint repülni. "Szöcskétől" kezdve házilag épített, sugárhajtóműves vadászig minden volt, ami szem-száj ingere. (Sajnos az igazi "nagyvasak" pont nem volak kint.) És sajnos be kell vallani, az elekromos motor lehet baromi jó, de amikor beindították a picike sugárhajtóművet, az továbbra is libabőröztető...

Csúcsforgalom
 

 

Naplemente alacsonyrepüléssel

Quadcopterekből kevesebb volt, de elég menő, VR-szemüveges verzióval röpködtek. (Újabb költői kérdés: mi a helyes magyar átirat? A "kvadkopter" hülyén néz ki. Talán a "drón" lesz a jó, de az meg nem pontosan jelöli. )

 

December első hétvégéjén pedig végre megjött Lili látogatóba! Eredetileg a Fête des Lumières-re jött volna, sajnos idén törölték a nagyszabású eseményt, az áldozatokra emlékeztek helyette.  (Igazából a terrorveszély miatt, de ezt nem mondták ki hangosan.) Sebaj, így is megnéztük a legtöbb látnivalót, az állatkerttől a szépművészetiig, majdnem 3 napon keresztül. És a hasunkat is szeretjük, úgyhogy nem maradhatott ki gofri, palacsinta, macaron és "tarte aux pralines de Lyon", egyebek mellett :P





A repülő Genfből indult haza, így utolsó nap még körülnéztünk kicsit ott is. Az idő elég vacak volt, köd és nagyon hideg, úgyhogy a városnézés leginkább fűtött helyek közötti mozgással telt :) A legfontosabb dolgokat legalább kívülről sikerült megnézni. Nagyon szép, leginkább egy francia nyelvű német stílusú város, minden sarkon óra- és egyéb luxuscikk-üzletekkel. Sajnos minden rettentő drága. Jobb időben valószínűleg sokkal nagyobb élmény, most sajnos csak átrohanni volt idő.


A Jet d'Eau-t teljesen eltakarta a köd, úgyhogy inkább kacsákat fotóztam.
Több magyar vonatkozása is van a városnak: a Reformáció Falán Bocskay is szerepel. A többek közt magyarországi vallásszabadságot biztosító bécsi béke az ő vívmánya volt.  
A szobor Erzsébet királynő meggyilkolásának állít emléket.

Itt már Tesla-kereskedés is van :) Ha valahol, akkor itt tuti van fizetőképes közönség.




2015. december 3., csütörtök

Napi betevő internet

Teljesen véletlen felindíttatásból jön a mai poszt, hogy a napi/heti/havi "procrastination"-omat adó, leginkább ismeretterjesztő oldalakat-műsorokat megosztanám veletek is, hátha találtok valami érdekeset! A legtöbbjükről RSS-en keresztül kapom az új adagot, nagyon hasznos dolog.

Angol írott/rajzos anyagok:

xkcd.com - ezt talán nem kell bemutatni, zseniális szatirikus-tudományos képregények.

what-if.xkcd.com - az xkcd egy roppant szórakoztató aloldala a "what if?", ahol alapvetően a valóságtól erugaszkodott, abszurd kérdésekre keres fizikailag megalapozott válaszokat a szerző. (például: mi lenne, ha a Hold csak elektronokból állna? Vagy miért nem lehetne lángszórót használni a hó eltakarítására? :) ) Időnként nagyon komoly kutatómunka van mögötte.

phdcomics.com - azt hiszem, minden t.tud. hallgató mélyen átérzi az egyetemi-kutatói lét nehézségeit és kalandjait bemutató 
képregényeket :)

smbc-comics.com - ez már nehezebben fogyasztható, néha nagyon mély vagy abszurd témákkal-humorral operál, gondolkodni is kell :)

theawkwardyeti.com - még képregény, arról, milyen lenne, ha az emberi szervek külön tudatos lények lennének? :)

waitbutwhy.com - toronymagasan a kedvencem. Végtelenül alapos, mélyreszántó cikkek szerteágazó témákban. 
A kedvencem az Elon Musk/Tesla/SpaceX szentháromságról írt mega-eszmefuttatás.

www.space.com - minden, ami űrkutatás! és még inkább SpaceX.

Magyar nyelvű oldalak:

katpol.blog.hu - mindenféle haditechnika, történelem, beszámolók, riportok.

voyager.blog.hu - nagyon jó, gondolatébresztő írások változatos tudományos-technológiai témákban.


newdeal.blog.hu - a Voyager testvéroldala, inkább közéleti, általánosabb témák, események hátterei.

kerozingozos.hu - na végre, repülőgépek! :D Itt típusismertetőtől biztonságpolitikáig és képes tudósításokig 
szintén széles a skála.

pulispace.444.hu - űrkutatás és persze Puli!

mediq.blog.hu - a legújabb orvosi eszközök, a gyógyítás és a digitális világ találkozásáról szóló cikkeket 
olvashatunk (változó színvonalon)

monty.blog.hu - Monty blogja igazi kocka-csemege, filmek, makettek, könyvek ajánlóit találjuk itt.

criticalbiomass.blog.hu - biológia csak úszóknak - tömény genetikát és evolúcióbiológiát olvashat itt az ember. Nem való mindenkinek,de bioszosoknak tanulságos lehet. Nem követem rendszeresen,időnként vannak érdekes cikkek.
Sajnos vannak közöttük olyanok, amelyek nem túl aktívak, több hónap is eltelhet két publikáció között, pedig jó gondolatokat, témákat közölnek.

Na és akkor még a végére pár YouTube-csatorna! (ezek mind angolul)

youtube.com/user/minuteearth - egy percben a tudományról és a Földről.

youtube.com/user/minutephysics - ugyanaz, csak fizikával!

youtube.com/user/crashcourse - eredetileg "történelem dióhéjban" jellegű csatornának indult, tízperces blokkokban Egyiptomtól a hidegháborúig, John Green  (igen, ugyanaz, aki a Csillagainkban a hibát írta, de ez volt előbb, bibí) előadásában. Azóta kiterjesztették az élettan, politika, csillagászat és még sok más területre. Szórakoztató animációkkal és érdekes témákkal dolgoznak.

youtube.com/user/1veritasium - Kísérletek vagy éppen tudományos tévedések leleplezése - nagyon bírom az ausztrál srácot, aki csinálja. Elgondolkodtató vagy éppen látványos témák, szuper kivitelezés.

Nos, remélem sikerült felkelteni az érdeklődéseteket, az alkotóktól meg majd beszedem a reklámdíjat :)